• +420 608 355 661
  • |
  • info@bdorg.cz
  • |
  • Josef Budina - Hronovická 790, 530 02 Pardubice

Moderní koupelna – návrh a realizace našimi architekty

S postupem času a vývojem společnosti i koupelny prodělaly zásadní přeměnu ve svém pojetí. Jsou zapomenuty koupelny s malým umyvadlem a sedací vanou. Dnes patří koupelna k základním částem bytu. Vytváří funkční a specifické prostředí nejen k očistě, ale zejména k relaxaci a odpočinkuModerní koupelna je v současné době považována za jednu z nejdůležitějších vizitek majitele. Koupelnu zařizujeme často i na desítky let, proto by měla být vybavena tím nejlepším, co současný trh nabízí a to i v dlouhodobém výhledu. Nejlepší totiž neznamená nezbytně zahraniční a zejména ne nejdražší. Představme si spíše zařízení kvalitní, nadčasové a praktickéDobře navržený prostor koupelny by měl být nejen krásný na pohled, ale také příjemný pro užívání.

Pro koho jsou moderní koupelny nejvhodnější

Při návrhu jakéhokoliv prostoru je tím nejdůležitějším, pro koho interiér připravujeme. Od toho se odvíjí styl, ve kterém se ponese zvolený typ zařízení, barevnost i materiály. Například pro dvě věkově dosti odlišné skupiny musíme zohledňovat zcela odlišné požadavky a představy na její zařízení. Pokud  navrhujeme pro seniory, musíme respektovat nejzákladnější požadavek - bezpečnost a praktičnostMladí lidé zase obecně více lpí na zakomponování vany, vítány jsou různé tvary, ale i různé funkce, kterými disponují. Velikost koupelnového prostoru je pak otázkou individuálních požadavků a zvyklostí každého uživatele. S barevností koupelen se v posledních letech všeobecně experimentuje. Obecně platí pravidlo, že po vstupu do koupelny by se před Vámi měla místnost tzv. otevřít, měli byste dobře vidět na veškeré zařízení a rychle se v ní zorientovat. 

První kroky k vysněné koupelně

Základem každého návrhu je kvalitní dispoziční řešení, odvíjející se od velikosti a tvaru místnosti, umístění dveří i oken. Velmi důležité je vzít v potaz Vaše zvyky – například jak často se koupete (nebo se raději sprchujete?), kolik členů domácnosti se sejde ráno v koupelně atd. Pro začátek stačí mít co nejvíce jasnou představu. Stalo se například běžným standardem pořídit si do sprchového koutu hlavovou sprchu v nadstandardní velikosti nebo může koupelna sloužit jako relaxační či léčebná místnost. 

Vybavení

Nejpoužívanějším zařizovacím předmětem je jistě umyvadlo. Jako ostatní zařizovací předměty prošlo ve svých dějinách mnoha změnami a vylepšeními. Dříve módní umyvadla na noze se dnes již téměř nepoužívají a určitě nejsou moderní, zejména kvůli keramickému sloupu, který nejenže omezuje výšku instalace ale též komplikuje úklid. Modernější variantou jsou proto závěsná umyvadla v různých kombinacích provedení či ukrytí sifonu. Další nedílnou částí zařizovacích předmětů je toaleta. Nejčastěji používané jsou závěsné záchody preferované díky univerzálnosti umístění i šetření prostoru a snadnému úklidu. Žádnou koupelnu si dnes neumíme představit bez  vany nebo sprchového koutu. V čím dál větší míře je pozorován odklon od klasických van rovných k vanám rohovým, ve kterých je větší pohodlí a jsou elegantnější. Při jejich použití je však nutné brát v potaz větší požadavky na prostor. Sprchové kouty jsou osazovány také velmi často a to buď z důvodu úspory místa nebo z důvodu snazšího přístupu.

Koupelnový nábytek a zrcadlo

barevnosti koupelnového nábytku stále převládá nadčasová bílá, případně doplněná prvky skla a hliníku. Také se objevuje  tmavé dřevo (ořech, dub...), ať už samostatně nebo v kombinaci s bílou, popřípadě sklem a hliníkem. Nábytek by neměl být dominantou, spíš vhodně doplňovat zvolenou sanitární keramiku, případně zdůraznit její zajímavé tvary. U zrcadla by mělo platit pravidlo - čím větší, tím lepší - zejména v menších koupelnách, kde velké zrcadlo opticky zvětší dojem z prostoru.

Osvětlení

Obecně jsou doporučovány tři typy osvětlení a jejich kombinace - boční nástěnná svítidla nebo lišta pro nasvícení stropubodová stropní světla, která snižují hladinu světla a přispívají k větší intimitě; praktické místní osvětlení kolem zrcadel a umyvadel.

Nahoru